Chia sjemenke su se relativno nedavno „probile” na naše tržište i oborile nas s nogu. Sadrže veliki udio proteina, vitamina A, B, D i E. Od minerala obiluju kalcijem, kalijem, bakrom, željezom, manganom i cinkom. Vlakna koja sadrže izvrsno će djelovati na vašu probavu. Donosimo vam dva recepta gdje su chia sjemenke glavna namirnica. Vjerujemo da ćete barem jedan od njih pripremiti. Uvijek je dobro vrijeme za probati nešto ukusno a istovremeno zdravo.
Chia pizza
- Tijesto za ovu pizzu pripremit ćete od 50 g chia sjemenki, 1,5 dcl hladne vode, 3 žlice integralnog brašna, 1 žličica origana, 1 žličica pinjola, 1 žličica bučinih sjemenki i prstohvata soli. Pinjole i bučine sjemenke dobro usitnite. Pomiješajte sve sastojke. Tijesto razvaljajte na 1 cm debljine i stavite u lim za pečenje. Svakako stavite papir za pečenje kako bi izbjegli da vam se zalijepi. Pecite na 180 stupnjeva 30 minuta, tj. dok ne primijetite da je tijesto hrskavo.
- Za nadjev će vam trebati 0.5 dcl pasiranih rajčica, 4 svježa šampinjona, šaka rikole, 50 g naribanog sira za pizzu, bosiljak, rigano, sol i papar po želji. Kada je tijesto gotovo, izvadite ga. Namažite pasiranim rajčicama, šampinjone izrežite na ploške, dodajte izribani sir, bosiljak i origano. Rikolu dodajte tek kada pizzu konačno izvadite iz pećnice. Želite li, u recept možete dodati i šunku.
Chia sjemenke = ukusan puding
Za jednu osobu potrebno će vam biti
- 50 g chia sjemenki
- 1 do 2 žlice kakaa
- 0.5 dcl bademovog/sojinog mlijeka
- pola dcl vode
- 1 žlica meda
U blender pomiješate sve sastojke kako bi dobili kremastu smjesu. Zatim je stavite u zdjelicu i ostavite pola sata u hladnjaku kako bi sjemenke nabubrile. Kako budu bubrile, vezivat će vodu i na tako će puding rasti i biti manje vodenast. Kada je puding gotov u njega možete dodati sezonsko voće ili zaleđeno šumsko voće.
Anđela