Iako je sezona povrća poput tikvica, patlidžna i rajčica pri kraju, to ne znači da je gotovo s njihovom pripremom. Ovo jelo idealno je jer povrće morate pirjati, što će i onda kada je namirnici vrijeme dozrijevanja pri kraju rezultirati ukusnim jelom. Jesenska povrtna fantazija je jelo koje možete servirati kao prilog ili ga jesti zasebno. Idealno se slaže s mladim grahom koji se treba naći na tanjuru ovu jesen.
Grah
Mladi grah dostupan je tek nekoliko mjeseci u godini, a štošta ga čini neizostavnom namirnicom u prehrani. Ako, pak ne možete nabaviti mladi grah, suhi će jednako dobro poslužiti. Grah je namirnica koja je bogati izvor vitamina i minerala. Obiluje željezom, kalcijem, fosforom, bakrom i magnezijem. Izvrstan je izvor vitamina B skupine koji su bitni u metabolizmu energije. Vitamini B skupine, osim toga, djeluju i na zdravlje krvnih žila, ali i produkciju neurotransmitera. Na ovaj način hranom osiguravate zdravlje krvnih žila i njegujete mentalno zdravlje. Grah je bogat vlaknima što potiče probavu, sprječava zatvor i tako sprječava rizik za nastanak raka debelog crijeva.
Grah skuhajte i dodajte ga ovom izvrsnom jelu. U njega dodajte sjemenke kima kako bi spriječili nadutost.
Što će vam biti potrebno za 4 osobe:
2 luka
1 češnjak
2 paprike
5 rajčica
2 mala patlidžana (ili 1 veći)
2 tikvice
šampinjoni
1 žličicu majčine dušice (timijana)
maslinovo ulje
Priprema:
1. Povrće isjeckajte na kockice približno sličnih veličina.
2. Na maslinovom ulju započnite s prženjem luka i češnjaka. Pržite luk sve dok ne postane staklast i proziran. Dodajte odmah malo soli da ne zagori, a luk pirjajte tek kratko da otpusti aromu.
3. Dodajte paprike. One su najtvrđe i najduže ih je potrebno pirjati. Pirjajte otprilike 10 minuta.
4. Dodajte nasjeckane rajčice i žličicu majčine dušice. Pirjajte još 10 minuta. Rajčice trebate oguliti prije nego dodate u jelo. Zarežite nožem znak X na njima, najbolje gdje je peteljka i uronite u vruću vodu. Izvadite u posudu s hladnom vodom i ogulite.
5. Dok pirjate rajčice i paprike na luku u drugoj tavi započnite pirjanje patlidžana na maslinovom ulju. Pirjajte ih 10 – 15 minuta. Zatim ih dodajte u tavu s rajčicama i paprikama.
6. U tavi gdje ste pirjali patlidžane sada pirjajte tikvice i šampinjone. Trebat će vam 10 minuta. Nakon toga dodajte ih u tavu s drugim povrćem.
7. Kada ste sve pomiješali začinite po ukusu. Za začine ne postoji pravilo. Pirjajte još 15 minuta da sve svi okusi prožmu.
Povrće isjeckajte na manje komadiće otprilike 2 cm kako bi bilo prije gotovo. Povrće mora biti mekano. Ako vam neki od sastojaka počne poprimati smeđu boju i karamelizirati se, dodajte malo vode. Pirjajte povrće dok ne ispari sva voda i ne dobijete kompaktnu smjesu. Ako želite, možete dodati i malo povrtnog temeljca te pirjati dok ne ispari. Vjerujemo da ćete uživati u ovom jelu. U njega možete dodati i orzo (ječam) te tako upotpuniti ovo jelo.
Dobar vam tek!
Anđela