Aromatična juha od poriluka s krutonima

Premda dosta ljudi preferira čiste juhe s dodatkom sitne tjestenine, guste juhe, kao što je juha od poriluka,  nepravedno su zanemarene. Osim što imaju doslovce bezbroj varijacija, ne uključuju nužno vrhnje za kuhanje, kiselo vrhnje ili pak krumpir za zgušnjavanje ili/i pojačavanje okusa. Naprotiv, mogu se pripremiti na zdrav način i poslužiti kao predjelo ili krepka zamjena za večeru. Osim toga, guste juhe sa zelenim povrćem u glavnoj ulozi uvijek se mogu jako lijepo dekorirati s lagano aromatiziranim krutonima ili sirom za ribanje i fino nasjeckanim peršinom za dodatni dašak svježine.

 

Poriluk je namirnica koju neki obožavaju, neki tek znaju za njeno postojanje, a drugi ne mogu zamisliti juhe ili umake bez ove namirnice. Riječ je o zimskom povrću, srodniku češnjaka, samo blažeg okusa, koji daje izrazitu kremoznost jelima. Inače, poriluk je bio jedna od omiljenijih namirnica u drevnom Egiptu i Mezopotamiji 2000 godina prije Krista, a rimski car Neron ga je obožavao jesti u obliku juhe ili ulja vjerujući da on doprinosi boljem glasu. Cijenjen je i u Ujedinjenom Kraljevstvu te je uz tulipane zaštitni znak Walesa. Poriluk je izvrsna namirnica bogata vlaknima, te povoljno djeluje na probavu. Kao i ostalo povrće, ima veoma malo kalorija, a suprotno mišljenjima, koristi se i onaj zeleni dio biljke koji ima i veću nutritivnu vrijednost, ali pripazite da je čvrst i zdrav. U frižideru poriluk možete čuvati i nekoliko dana, s tim da ga prepolovite (primjerice, odvojite bijeli od zelenog dijela) i zamotate u papirnati ubrus koji ćete stegnuti elastičnom gumicom.

Najpoznatije jelo od poriluka je juha s dodatkom krumpira ili vrhnja, no takva juha ne može ostati za dan poslije, što je osobama koje nemaju puno vremena provoditi u kuhinji jako bitno. Međutim, da bi juha postala gušća i bez tih dodataka, dovoljno je drukčije pripremiti namirnice i povremeno dodavati vodu. Tako se intenzivira okus, a juha neće ostati rijetka. Naravno, i začini igraju veliku ulogu.

Sastojci:krutoni-juha
  • 1 veći poriluk ili 2 manja
  • 1 mrkva
  • selen (2 grančice i korijen)
  • piment (2 zrna)
  • lovor (2-3 lista)
  • kopar
  • papar
  • sol
  • koraba
  • maslinovo ulje
  • peršin (za dekoraciju)

 

Priprema:

Očistite poriluk, dobro operite, osobito unutrašnje lisnate dijelove jer tu zna zaostati zemlje. Nasjeckajte ga na tanke kolutiće. Ogulite, operite i nasjeckajte mrkvu te sve zajedno lagano pirjajte na maslinovom ulju. Za to vrijeme očistite korabu i selen, nasjeckajte na komadiće i dodajte u lonac. Također malo propirjajte i dodajte prstohvat soli (ubrzat će proces). Ključ guste juhe jest da dodajete vodu malo-pomalo, kao da radite umak. Kada se počne sve zgušnjavati dodajte ostale sastojke, osim papra, nastavite kuhati i slobodno dolijte više vode. Nakon nekih 30 – 45 min, juha je zasigurno gotova. Štapnim mikserom sve izmiješajte da juha postane gusta, ali prethodno izvadite piment, selen (grančice) i lovor budući da zbog vlakana komadi tih sastojaka poslije mogu zaostajati.

Juha je spremna, a ako baš želite učiniti izgled juhe posebnim u tanjuru, dodajte krutončiće koje ste sami napravili i malo svježe isjeckanog peršina. Krutone napravite koristeći stari kruh tako da ga izrežete na kockice veličine 1 cm, uvaljate u maslinovo ulje i tostirate u tavi 1-2 minute. Ovo je tek jedan od brojnih načina pripreme krutona, a svi načini uključuju i neku masnoću poput maslaca ili maslinovog ulja te se mogu pripremati i u pećnici s dodatkom raznog začinskog bilja ili pak parmezana. Koju god verziju odabrali, nesumnjivo ćete uživati!

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinteresttumblrmail