Ajvar je dodatak uz bilo koju vrstu mesa, pa čak i drugu vrstu hrane. Bez njega neki ne mogu ni zamisliti zimnicu. Priprema ajvara ipak nije toliko brz i jednostavan proces koliko god se tako činilo. Sastojaka nema mnogo, ali njihova priprema zahtijeva dosta vremena želite li ajvar kakvi su radile naše bake. Donosimo vam recept za bakin domaći ajvar koji ne smijete propustiti.
Što će vam biti potrebno
2 kg crvenih rog paprika
1 kg patlidžana
suncokretovo ulje
češnjak
sol
papar
chilli ili feferoni
Bakin domaći ajvar – priprema
1. Paprike i patlidžane složite na lim i stavite u pećnicu ispeći. Tajna je u tome da pećnica mora biti vruća kada stavljate povrće. Tako će se koža bolje odvojiti i bit će ih lakše oguliti. Pecite do 20 minuta. Kada izvadite povrće, prekrijte ga krpom. Ostavite 15 minuta prije guljenja.
2. Paprike i patlidžane ogulite za bakin domaći ajvar. Tako ćete spriječiti da ajvar bude gorak. Izvadite sjemenke, ali sok od pečenja sačuvajte.
3. Idući korak je mljevenje. Ovo se uglavnom radi u mašini za mljevenje mesa, ali možete ga i smiksati. Paprike, patlidžane i glavicu luka skupa sameljite.
4. Ključna stvar je odabir lonca. Naše bake koristile su širok i duboki lonac. Smjesu stavite u njega i započnite kuhanje. Dok kuhajte dodajite ulje, ali svakih 15 -20 minuta po pola decilitra. Ulje ne smije izaći na površinu. Dodajite ga sve dok ga smjesa upija. Dodajte i sok od pečenja te feferone želite li ljući ajvar.
5. Pri kraju kuhanja dodajte sol i papar po želji. Ako vam se čini kao da nešto nedostaje, dodati možete i malo šećera.
Prilikom kuhanja ne smijete zaboraviti miješati kako vam ajvar ne bi zagorio. Ajvar će prskati, pa ga je dobro poklopiti. Znati ćete da je gotov kada u smjesi ostaje trag na mjestu gdje ste prošli kuhačom. Ajvar je gušći pa se sporije vraća u brazdu koju ste napravili. Dok se kuha, staklenke u koje ćete ga staviti morate sterilizirati. Stavite ih u pećnicu na 80 stupnjeva oko 20 minuta. Vadite jednu po jednu i u njih stavljajte ajvar. Kada ih napunite u svaku ulijte na vrh vrućeg ulja, ovo će spriječiti da se ajvar pokvari. Zatvorite staklenke, okrenite naopako nekoliko minuta. Nakon toga vratite ih u normalni položaj i zamotajte krpom ili dekom i neka se hlade postepeno. Spremite ajvar na hladnije i mračno mjesto. Dobro zatvorite posude. Uživajte u našem receptu za bakin domaći ajvar. Imate li i vi svoj recept? Podijelite ga s nama.
Pingback: Patlidžan je ljubičasti kralj ljeta | Zdrava Kuhinja