Svakodnevno smo bombardirani činjenicama o raznim novim trendovima prehrane koji izlaze u javnost kao revolucionarna saznanja koja će nam pomoći unaprijediti vlastito zdravlje. Tako postoji prehrana bez glutena, prehrana bez mliječnih proizvoda, prehrana s niskim udjelom ugljikohidrata, pa tako i prehrana sirovom hranom. Bez sumnje, sve one imaju i određene dobrobiti i loše strane, no po čemu se trend sirove hrane posebno ističe. Revolucionarno u tom stilu prehrane je, prema zagovornicima, konzumiranje termički neobrađenih namirnica budući da upravo termička obrada hrane znatno umanjuje njen nutritivni sastav.
Za ili protiv termičke obrade hrane
Moj stav je da izbjegavanje termičke obrade hrane nije uvijek poželjan izbor. Zbog čega? Naime, termička obrada namirnice jest na neki način jedna pred-probava hrane slikovito rečeno, jer naše tijelo kuhanu hranu daleko lakše i brže probavlja nego sirovu namirnicu. Štoviše, neke namirnice, suprotno dosadašnjem uvriježenom mišljenju, čak su nutritivnije od sirove verzije.
Međutim, postoje razlike i u samom načinu termičke obrade. Primjerice, preporučljivo je namirnice poput povrća termički obraditi kuhanjem na paru ili pečenjem, dok blanširanje hrane ili pak pečenje na vrlo visokim temperaturama vitamine topive u vodi čini termolabilnima.
Koju hranu je poželjno jesti kuhanu?
Kao što je rečeno, određene namirnice dobivaju na nutritivnoj vrijednosti kuhanjem, tj. termičkom obradom. Dobar primjer za ovo su trenutno aktualne su rajčice koje su sinonim za bogatstvo antioksidansa – likopena koji štiti naše tijelo od razarajućeg djelovanja slobodnih radikala. No, u umaku od rajčice ima znatno više likopena čija je apsorpcija bolja u odnosu na onaj u svježoj rajčici.
Slično je i sa špinatom. Kuhani špinat ili blanširan je bolji izbor radi veće iskoristivosti željeza, magnezija i kalcija. No, kako biste apsorpciju željeza dodatno poboljšali, pomoći će vam vitamin C.
Također, kuhana mrkva je bogatija beta karotenom od sirove namirnice, a u toplim mjesecima je ona i više nego potrebna za lijepu kožu.
Koja sirova hrana je poželjna?
Naravno postoje i namirnice čiji nutritivni sastav osiromašuje kuhanjem. Neke od njih su brokula ili luk. Pa ipak, i kod ovih namirnica postoje elementi koji su termičkom obradom povoljniji i dostupniji, dok se drugi gube.
Svakako, o svemu ovisi i vaše opće stanje organizma. U svakom slučaju, zdrava i uravnotežena prehrana podrazumijeva da ništa nije isključivo, već je sve stvar ravnoteže i raznolikosti.
L. Rađa