Nadutost spriječite ispravnim odabirom namirnica

Nadutost trbuha jedna je od neugodnih pojava koja se javlja zbog nepravilne prehrane. Osim toga, uzrok ove pojave može biti stres, nervoza, PMS ili trudnoća. Nadutost se javlja kao osjećaj punog i tvrdog trbuha koji je često popraćen osjećajem nelagode u uskoj odjeći. Ispravnim odabirom namirnica „ispušite” trbuh i uskočite u omiljeni kupaći kostim.

Izbjegnite nadutost izbjegavanjem neke hrane

U ispravni odabir namirnica kako bi ste se riješili nadutosti može se svrstati hrana koju je bolje izbjegavati. Hranu poput graha, graška, boba, brokule, kupusa, mekinja i hrane bogate šećerima pokušajte konzumirati manje. Pripazite na unos industrijski prerađenih proizvoda. Uslijed konzumacije navedene vrste hrane bakterije u crijevima probavljaju šećere i vlakna. Kao produkt anaerobne fermentacije stvaraju se ugljikov dioksid, metan i vodik koji uzrokuju neugodne popratne pojave nadutosti poput plinova.

Odabir vlakana

Namirnice poput voća i povrća obiluju vlaknima. Ipak, nisu sva vlakna ista i nemaju istu ulogu. Netopiva vlakna nalazimo u kori voća i povrća, cjelovitim žitaricama i sjemenkama. Ona su dobra za probavni sustav jer potiču peristaltiku. U crijevima nisu probavljiva, navlače vodu i pomažu brže pražnjenje sadržaja crijeva. Velike količine ovih vlakana bolje je izbjegavati ako imate osjetljivu probavu upravo zbog nemogućnosti njihove dobre probave što rezultira napuhnutošću i plinovima. Patite li od ovog problema, veći naglasak stavite nana topivim vlaknima. Njih nalazimo u pulpi voća i povrća i na primjer, riži. Ona se u probavnom sustavu otapaju tvoreći viskoznu masu. Usporavaju apsorpciju ugljikohidrata, stabiliziraju razinu glukoze u krvi i tako pridonose osjećaju sitosti.
Napomena: u nekim industrijskim proizvodima masnoće su često zamijenjene vlaknima poput inulina. Veći unos od preporučenih 3-11 grama tog vlakna može prouzrokovati problem s nadutošću. Dobro čitajte deklaracije prilikom kupovine proizvoda!

nadutost vlakna

Tekućina

Tekućina je neizostavna kako biste ispuhali trbuh. Konzumirajte čistu vodu ili biljne čajeve. Čajevi koji će pomoći kod napuhnutosti su čaj od đumbira, komorača, metvice i anisa. Osim što smanjuju osjećaj napuhnutosti, ublažavaju i grčeve koji se javljaju kod ovih problema. Izbjegavajte gazirane i slatke napitke koji obiluju šećerima i ugljičnim dioksidom. Znanstvenici preporučuju da tekućinu koju pijete za vrijeme obroka raspodijelite. Manji dio tekućine pijuckajte za vrijeme obroka, a veći dio popijte nakon obroka.

Intolerancija na laktozu

Napuhnuti trbuh česta je pojava kod ljudi koji imaju lošu toleranciju laktoze. Laktoza je mliječni šećer koji ako se ne razgradi u tankom crijevu, može uzrokovati nadutost. Razlog tome je nedostatak enzima laktaze. Rješenje ipak nije izbjegavanje svih mliječnih proizvoda. Mlijeko zamijenite kefirom i jogurtima. U procesu fermentacije teško probavljive komponente, u ovom slučaju to je laktoza, se razgrade, pa nećete imati problema s napuhnutošću. U posljednje vrijeme može se čuti kako poneki znanstvenici tvrde da odrasli čovjek ne bi trebao konzumirati kravlje mlijeko jer da ono nije prilagođeno za odrasle ljude. Ipak, ako nemate ovaj problem, nema razloga za izbjegavanjem kravljeg mlijeka.

Pušenje

Pušaće prati veća mogućnost da će iskusiti ovu neugodnu pojavu. Prilikom uvlačenja duhanskog dima uvlače se i velike količine zraka što može uzrokovati probleme s nadutošću.

Dodatni savjeti

Kako bi ste izbjegli nadutost pratite i ovih nekoliko savjeta:
Jedite polako. Žvačite svaki zalogaj najmanje 20 puta. Tako ćete spriječiti gutanje zraka.
Dok jedete, ne pričajte.
Izbjegavajte piti na slamku.
Izbjegavajte žvakaće gume.
Pokušajte se ne nervirati. Kada smo u stanju stresa reagiramo dubokim disanjem kako bi smirili svoje tjelesne reakcije i uzbuđenje. Takvim postupkom dogodi se da često više zraka uvučemo.
Antibiotici mogu biti također jedan od krivaca za nadutost. Narušavaju crijevnu floru u korist „loših” bakterija, što rezultira neugodnim problemom.

Ispravnim odabirom namirnica ispušite trbuh i budite samopouzdani. Ako vam ovi savjeti ne pomognu, možda bi ste se trebali posavjetovati sa stručnjakom i provjeriti jeste li možda intolerantni na gluten ili imate neki drugi problem vezan uz gastrointestinalni trakt. Na kraju, zapamtite, umjerenost je zlatno pravilo svake prehrane.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinteresttumblrmail