Arapski trgovci su u 13. stoljeću donijeli patlidžan iz Kine u Španjolsku i otad je neizostavna namirnica mediteranskog jelovnika. U Italiji ga se uzgaja od 14. stoljeća, a u Hrvatskoj se počeo uzgajati dvjesto godina kasnije, u 16. stoljeću. Plod divljeg patlidžana bio je veličine jajeta, ali je uzgojem evoluirao u ovalni oblik različitih boja, premda se mi najčešće susrećemo s patlidžanima plave do tamnoljubičaste boje.
Nutritivna vrijednost i kemijski sastav patlidžana
Kao namirnica patlidžan je niskokaloričan, naime 100 g svježe namirnice sadrži svega 24 kcal. Preko 90% ove namirnice čini voda, zatim tu su vlakna 3,4%, masti 0.2%, bjelančevine 1% i oko 6% ugljikohidrata. Od vitamina i minerala u patlidžanu možemo pronaći vitamine A, B, C, ali i kalij te biljna vlakna koja potiču peristaltiku crijeva.
Patlidžan čisti tijelo od toksina
Patlidžan je bogat fitokemikalijama koje imaju antialergijsko, antioksidativno, antikancerogeno i protuupalno djelovanje. To je povrće koje sadrži brojne antioksidanse koji štite naše tijelo od razornog djelovanja slobodnih radikala. Bogat je vlaknima celulozom, hemicelulozom, ligninom i pektinom koji pozitivno djeluju na snižavanje razine lošeg kolesterola u krvi.
Sezona traje od kolovoza do listopada
Budući da se radi o sezonskom povrću, najbolje ga je upravo tada konzumirati, iako je danas i on, kao i ostalo voće i povrće, dostupno tijekom cijele godine. Za konzumaciju i pripremu vrlo je važno da bude svjež jer zbog velikog udjela vode u plodu vrlo brzo uvene i istruli. Također je važno da bude zreo, da je unutrašnjost bijele boje, a ne zelene. Kada birate, nipošto se nemojte odlučiti za prevelik plod s mnogo sjemenki jer su takvi patlidžani više gorki.
Tajne vrhunske pripreme patlidžana
Da bi jelo bilo što ukusnije, potrebno je znati neke male tajne, primjerice kada je koru bolje oguliti a kada ipak nije, je li ga bolje peći cijelog ili ipak je bolje kada je izrezan. Peče li se patlidžan na roštilju ili puni koru je potrebno ostaviti, a kada ga pečete obavezno to radite s malo ulja jer on ga odlično upija, pa biste umjesto zdrave dobili nezdravu i visokokaloričnu namirnicu. Također, u većini recepata patlidžan je potrebno izrezati na ploške i posoliti (ili staviti u posoljenu vodu) te ostaviti da odstoji barem oko pola sata (može i cijelu noć), tako da otpusti višak tekućine i odgorči se. Poslužuje ga se mariniranog kao predjelo ili namaz, kao prilog glavnom jelu, te kao salata. Okus patlidžana vrlo se lijepo slaže s paprikom, rajčicom, češnjakom, a znat ćete to i sami kada se sjetite omiljenog priloga uz mesna jela, ajvara.
Pogledajte i neke druge izuzetno ukusne recepte s patlidžanima: