Gotovo sve što danas jedemo industrijski je proizvedeno. A to znači da konzumiramo proizvode prepune raznih dodataka koji zapravo imaju svrhu uljepšavanja samog proizvoda, a kriju se pod dobro nam poznatim E brojem.
Gazirana pića, osim što su nezdrava i prepuna šećera, odnosno umjetnih zaslađivača koji nemaju kalorijsku vrijednost, što ne znači da su imalo zdravija, sadrže i bojila s kojima prehrambena industrija prekriva ono što se nalazi u boci. Dovoljno vam je samo pomnije pročitati deklaraciju na poleđini koju, ako niste kemijski ekspert, teško možete razumjeti, a to nešto govori zar ne?
Mi smo se potrudili i pokušali razjasniti što se TOČNO krije iza tih sitno ispisanih pojmova, pa evo:
Obradili smo deklaraciju jednog vrlo poznatog gaziranog pića, a na vama ostaje da idući put pažljivo pročitate deklaraciju jer ćete nakon ovog članka znati ŠTO pijete.
Bojilo E150d: sintetsko smeđe bojilo na prirodnoj osnovi. Dobiva se termičkom obradom šećera uz amonijak i sulfite. U tijeku procesa proizvodnje može doći do onečišćenja otrovnim spojevima. Velike doze tih spojeva u pokusima na životinjama izazvale su promjenu krvne slike i pojavu grčeva. Zakonom su propisane granične vrijednosti onečišćenja. Može se proizvesti iz genetski modificiranog kukuruza, ali procjena učinka tako proizvedenog karamela još nije dovršena.
Sladilo E952 (natrijev ciklamat): umjetno sladilo 30 – 50 puta slađe od šećera. U pokusima na životinjama uočeno je da visoke koncentracije uzrokuju rak mjehura, smanjenu plodnost i da izazivaju promjene na stanicama te štete embriju. Poznato je da uzrokuje migrene. Dnevna doza ne bi smjela prelaziti 7 mg/kg tjelesne težine. No to je vrlo lako prekoračiti. Naime, dijete tjelesne težine od 15 kg samo jednom čašom gaziranog pića s umjetnim zaslađivačima koji između ostalog sadrži i natrijev ciklamat u svoj organizam unese dozu veću od preporučene. Iz tog razloga zabranjen je u bombonima i žvakaćim gumama, a dopuštena doza u napitcima smanjena je s 400 mg na 350 mg/L. Međutim, potrebno je naglasiti i da deklaracija analiziranog proizvoda sadrži podatak o prisustvu natrijevog ciklamata, ali ne i njegovu količina. Koliko je opasan, govori nam i činjenica da je u SAD-u i Velikoj Britaniji zabranjen.
Sladilo E950 (acesulfam K): umjetno sladilo i pojačivač okusa, 200 puta slađi od šećera, bez energetske vrijednosti. Dnevni unos ne bi smio biti veći od 9 mg/kg tjelesne mase. U prehrambenoj industriji nalazimo ga u širokoj upotrebi: slastice, lijekovi, kozmetika, namirnice te bezalkoholna gazirana pića. Svrstava ga se u skupinu među deset najopasnijih aditiva u svijetu. Istraživanja su pokazala kako uzrokuje rak kod životinja i povećava izglede za pojavu raka kod ljudi. Također je dokazano još nešto vrlo značajno, naime, naš organizam na konzumiranje sladila reagira povećanim apetitom, a postoje i dokazi kako dolazi do povećane potrebe za ugljikohidratima, zbog čega se konzumiranje sladila povezuje i s debljanjem.
Sladilo E951 (aspartam): umjetno sladilo i pojačivač okusa, 200 puta slađi od šećera bez energetske vrijednosti. Dnevna doza ne bi smjela prelaziti 40 mg/kg tjelesne mase. Uporaba aspartama naveliko je raširena, nalazi se u tisućama proizvoda, a često ga se reklamira kao bezopasnog, no to uopće nije tako. Simptomi trovanja aspartamom mogu biti omamljenost, glavobolje, vrtoglavice, povraćanje, ubrzani rad srca, dobivanje na težini, osip, slabost, bol u zglobovima, ovisnost. U trudnoći je također opasan jer može djelovati na plod. Osobe koje boluju od rijetke bolesti fenilketonurije trebale bi izbjegavati fenilalanin koji nastaje iz aspartama, no to je na etiketi ipak naznačeno pod „Sadržava izvor fenilalanina”. Postoje dokazi koji zaslađivače i povećanu tjelesnu masu dovode u vezu jer konzumiranjem zaslađivača tijelo reagira povećanim apetitom, osobito za ugljikohidratima.
Fosforna kiselina E338: sredstvo za reguliranje kiselosti i antioksidans. Upotrebljava se u proizvodnji sireva i kao pojačivač okusa u gaziranim sokovima. Uzimanje fosfata u velikim količinama može utjecati na smanjenje koštane mase i stvaranje kamenca. Velike doze mogu omesti resorpciju kalcija, željeza i magnezija u organizmu te uzrokovati kalcifikaciju mekih tkiva, osobito bubrega.
Natrijev citrat E331: regulator kiselosti, stabilizator i antioksidans. Dozvoljen je u ekološkoj proizvodnji namirnica.