Uz pomoć prirode pobijedite dijabetes

Dijabetes treba shvatiti ozbiljno i obavezno biti pod liječničkim nadzorom. Ipak, mnogo toga možete učiniti sami kako bi bolje podnijeli ovo stanje.
Postoje dva tipa šećerne bolesti; tip I koji je ovisan o inzulinu. Osobe s ovim tipom moraju si svakodnevno davati injekcije inzulina. Tip II je rašireniji oblik i osobe s ovim tipom proizvode vlastiti inzulin, ali im je organizam izgubio sposobnost njegove upotrebe.

shutterstock_2798146Tip II često je popraćen povećanom tjelesnom težinom (ne nužno), a u dosta slučajeva moguće je izbjeći upotrebu lijekova napravite li pravilan preokret u životu, jasno, pod stručnim nadzorom. Prvo što možete učiniti jest kontrolirati tjelesnu težinu budući da je gubitak suvišnih kilograma od velike važnosti kod samokontrole dijabetesa.
Umjerena tjelesna aktivnost i pravilna prehrana su pravi put, kao i određeni dodatci prehrani.
Istraživanja su pokazala da određeni dodatci prehrani mogu spriječiti neke komplikacije koje dijabetes sa sobom nosi. Dopune koje su dokazale svoje korisno djelovanje su: magnezij, vitamini B6, C i E, mangan, fosfor, cink te omege 3 i 6 masne kiseline.
Koje biljke koriste za normalizaciju razine šećera u krvi?

Piskavica
Sjeme piskavice sadrži biljno vlakno koje ima naziv biljno mlijeko. Specifično je jer sadrži šest sastojaka koji utječu na regulaciju razine šećera u krvi. Također pomaže kod visokog kolesterola te pozitivno utječe na kardiovaskularni sustav.
Grah
Za smanjenje naglog porasta razine šećera u krvi zaslužna su upravo dijetna vlakna koja sadrži grah. Osim toga, omogućava umjereni pad šećera, što je važno za održavanje razine šećera u granicama koje su poželjne.

shutterstock_119918449Gorka dinja
Izuzetno gorkog okusa, odakle i sam naziv, a u Indiji je sastojak tradicionalnih jela. Poznata je po svom ljekovitom djelovanju na niz tegoba, tako i na dijabetes. Snižava nivo šećera u krvi, te se drži kao prirodni lijek za dijabetes. Njezina moć krije se u glikoproteinu lektinu koji ova namirnica sadrži u velikim količinama.
Po aktivnosti sličan je inzulinu, tako snižava razinu šećera u krvi i djeluje kao imunomodulator, tvari koje utječu na imunitet.shutterstock_157691702Bijeli i crveni luk

Kora crvenog luka jedan je od najbogatijih izvora kvercetina, koji je pokazao svoje izvanredno djelovanje kod očnih problema praćenih šećernom bolešću. Bijeli luk također posjeduje veliku sposobnost kod regulacije glukoze. Jedite ga po mogućnosti sirovog, a ukoliko vam je prejak, upotrijebite trik s jogurtom. Narežite luk te ostavite u jogurtu 10 minuta, ono će mu neutralizirati gorčinu.

shutterstock_291802313Makadamija orasi

Od njih dobivamo ulje bogato vitaminima E i A, a posjeduje čak 80% jednostruko nezasićenih masnih kiselina.
Prisutne su i male količine omega-6 masnih kiselina, dok na zasićene masne kiseline spada samo 16 % ukupnog sadržaja.
Jednostruko nezasićene masne kiseline smanjuju rizik od metaboličkih poremećaja kao što su rezistencija na inzulin i dijabetes.
Istraživanja pokazuju da pacijenti imaju manje oscilacija u vrijednostima šećera u krvi ukoliko im prehrana sadrži dovoljno jednostruko nezasićenih masnih kiselina.

Srebrna svilenica

Sam naziv „gur-mar” u prijevodu znači „uništavač šećera”.
Prva znanstvena potvrda o učinku na dijabetes poznata je 70 godina. Poznata je po svom učinku koji ostvaruje direktnim obnavljanjem stanica gušterače zaduženih za proizvodnju inzulina.

shutterstock_277748333Začini za učinkovito iskorištavanje inzulina:
Izdvajamo cimet, klinčić, kurkumu i lovorov list.
Također, crni čaj je pokazao svoju učinkovitost kod šećerne bolesti. Možete ga konzumirati tako da u njega stavite navedene začine za snižavanje razine šećera. Neliječeni ili loše liječeni dijabetes ima ozbiljne zdravstvene posljedice, a sama ironija leži upravo u činjenici da mehanizam nastanka spomenute bolesti, točnije dijabetesa tipa II, nije nikakva misterija. Narušenu kvalitetu života moguće je spriječiti jednostavnim metodama kao što je pravilna prehrana, tj. treba doći do promjene životnog stila i svesti stres na minimum. Jer što će nam sve kad zdravlje nemamo?

Facebooktwittergoogle_plusredditpinteresttumblrmail