Meso na žaru kao što su kobasice i kotleti teško da se mogu i zamisliti bez ukusnog senfa koji jelu daje poseban ukus, a od same pomisli na to, pa da je i jutro, ogladnim. Iako se ovaj začin – umak, gotovo uvijek poslužuju uz bok kečapu i majonezi, za razliku od njih, senf je zapravo vrlo zdrava nemasna namirnica koja sadrži zanemarivo malo kalorija u odnosu na ostale masne umake. Naime, 100 g ove gotove paste začina sadrži svega 66 kcal! Osim toga, tko god kaže da uopće ne voli senf, već radije bira majonezu, treba znati da specifičnost okusa majoneze, inače prave kalorijske bombe, proizlazi upravo iz senfa, tj. gorušice. Jasnije rečeno, osim jaja, ulja, soli, papra, octa i limunovog soka, gorušica ima daleko najintenzivniji okus koji tom nezdravom parnjaku, majonezi, daje svojevrsnu prepoznatljivost i za zdravlje barem malo povoljnih svojstava.
Prema svemu tome, senf je odlična alternativa, a i svakako pogodnija za zdravlje, poglavito provodite li dijetu, a suha jela teško možete zamisliti bez nekakvog umaka jer nisu ni blizu toliko ukusna. Za razliku od majoneze i kečapa, senf nema visok udio šećera i zasićenih masnoća, a poznato je da česta konzumacija takvih namirnica dovodi do nagomilavanja viška kilograma i drugih potencijalnih zdravstvenih problema, dok konzumiranje senfa pridonosi gubitku suvišnih kilograma. Od mikronutrijenata najviše je zastupljen vitamin B1 te minerali fosfor, magnezij i mangan. Također je odličan izvor omega-3 masnih kiselina, što ga čini pogodnom namirnicom za zdravlje srca i krvnih žila.
Senf, odnosno gorušica, čak je toliko cijenjen kao začin da se spominje i u Bibliji, točnije u Novom Zavjetu, kao jedna od najzdravijih biljaka. Iako danas u svijetu postoji nekoliko vrsta senfova, kod nas je, nažalost, izbor još uvijek znatno sužen. Što se tiče proizvodnje, ovaj izvrstan umak dobiva se mljevenjem biljke gorušice u finu pastu uz dodatak vode i octene kiseline. Mogu se dodavati i drugi začini kojima postižemo različitu jačinu okusa i intenzitet boje. Konzumiranje senfa ima brojna blagotvorna svojstva budući da potiče probavu, a može imati laksativni učinak. Dakle, ako imate problema s opstipacijom, svakako probajte dodati više senfa u vaša jela. Odličan je i kao namirnica koja pomaže našem organizmu eliminirati štetne tvari iz organizma. Detoksifikacija senfom? Hm! U najmanju ruku zvuči zanimljivo!
Osim kao neizostavni dodatak sendvičima, hot-dogovima i hamburgerima, senf je izvrstan dodatak marinadama te dresinzima za salate. Meso namočeno u marinadi od senfa, osobito bijelo meso kao što je piletina i puretina te svinjetina, imat će poseban okus koji naprosto rastapa nepce.
Prijedlog za uključivanje senfa u jelovnik
Ako ste na dijeti, postoji odličan način kako uključiti senf u vaš jelovnik. Napravite salatu kao kompletan obrok. Rukola, tvrdo kuhano jaje, luk (dinstani ili ne, pop želji), pečeno marinirano meso koje je prethodno prenoćilo u marinadi od senfa i eventualno drugih blažih začina, a potom tek prevrnuto na teflonskoj grill tavi i izrezano na trakice uz prstohvat soli, malo maslinovog ulja i nekoliko kapi aceta balsamica dat će vašem dijetalnom ručku božanski okus, pa se tog mrskog termina „dijeta” nećete ni sjetiti.
Pingback: Začini za mršavljenje sa kojima ćete začiniti svoju dijetu | Zdrava Kuhinja