Jedite klice!

Možda konzumiranje klica do sada niste prakticirali, jer vam se činilo nesvakidašnje i neobično, no rašireno je saznanje da su upravo klice prave male škrinjice zdravlja.

Količine vitamina, minerala, enzima, vlakana i proteina ima daleko više nego u običnim namirnicama. Svi mi želimo izgledati što mlađe, a upravo se vrijedni sastojci iz klica povezuju s usporenim procesom starenja. Također, klice obiluju i antioksidativnim hranjivim tvarima. Možete ih kupiti u gotovo svakoj trgovini hrane, no jednostavno ih možete uzgojiti i kod kuće. Najčešće su vrste žitarica, grahorica i povrća koje možete uzgojiti pšenica, leća, kukuruz, raž, alfa-alfa, azuki grah, a tu su također sjemenke bundeve, hrena, gorušice, graška, radiča i komorača.
Kada nabavljate sjemenke, potrudite se da to bude iz organskog uzgoja, jer ne želite u svoj organizam unositi neželjene aditive, pesticide i druge kemikalije koje su štetne za zdravlje. Kada ste nabavili sjemenke, dakle prije nego što ste ih posadili, dobro ih proberite. Uklonite sve one koje su promijenile boju ili su slomljene. Uzmite posudu u koju ćete ih posijati, najbolje u neku staklenku, i moja preporuka bi vam bila da svaku vrstu sadite zasebno.

klice

Što se tiče količine, po posudi vam je dovoljna jedna čajna žličica sjemenki jer će one tijekom procesa namakanja svakako nabubriti. Zatim u staklenku nalijte vodu, tako da su sve sjemenke pokrivene, i naposljetku, posudu prekrijte gazom koju ćete osigurati gumicom. Većina klica, naravno ovisno o vrsti, isklijat će kroz nekoliko dana. Kada sjemenke proklijaju i spremne su za berbu, prebacite ih u posudu hladne vode i miješajte dok se ljuske i kožice ne odvoje od sjemena.

klice_sendvič

Iako su sve klice veoma zdrave, ja osobno konzumiram one od pšenice jer potiču rad metabolizma i uklanjaju stres. Kada pripremate jela, pripazite da klice dodate tek pri kraju, kako termička obrada ne bi uništila nutritivne sastojke.

L. Rađa, dipl.ing.preh.teh.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinteresttumblrmail