Raštika, zeljasto mediteransko povrće, od strane nutricionista proglašena je jednom od najzdravijih namirnica na svijetu.
Dostupna je praktički tokom cijele godine, a najtraženija je u zimskim mjesecima jer joj je ukus tada najbolji.
Raštika je, kao i ostale kupusnjače, bogata sumpornim materijama koje štite od raka, a odličan je i izvor kalcija koji je važan za čvrstoću kostiju.
Ljekovitost raštike
Raštika se smatra jednom od najzdravijih namirnica na svijetu radi velike količine vitamina i minerala. Raštika u sebi sadrži vitamine A, B, C i E. Od svih kupusnjača ima najviše vitamina A. Osim toga, odličan je izvor vitamina C – samo 100 grama raštike pokriva dnevne potrebe za tim vitaminom. U sebi sadrži veliku količinu kalcija, antioksidansa luteina. Riznica je cinka, mangana i folne kiseline.
Raštika može poslužiti za:
- popravljanje problema s visokim krvnim tlakom
- jačanje kostiju
- odlična za dodatak kalcija onima koji ne mogu jesti mliječne proizvode
- trudničku prehranu radi visoke razine folne kiseline
- poboljšavanje živčanog sustava fetusa
- smanjivanje rizika bolesti srca
- poboljšavanje zdravlja očiju
Raštikom protiv raka jajnika
Raštika je bogata i flavonoidom maempferolom – to je jedan od flavonoida koji će pomoći ženama u prevenciji raka jajnika. Istraživanja pokazuju da žene imaju 40% manje šanse da dobiju rak jajnika ukoliko unose dovoljno ovih flavanoida. Osim u raštiki, ovo možete pronaći i u zelenom čaju, luku, brokulama, poriluku i špinatu.
Kako se raštika uzgaja?
Kupusnjača raštika dobro podnosi sve vremenske uvjete. Može lako podnijeti ljetne visoke temperature, a ne smeta joj niti snijeg i temperature ispod nule. Lako se uzgaja i može biti dostupna kroz cijelu godinu.
Najbolja je za brati na kraju sezone – tijekom hladnih zimskih mjeseci. Tada ima i najbolji okus.
RAŠTIKA (RAŠĆIKA) NA IMOTSKI NAČIN
SASTOJCI ZA 6 OSOBA:
1/2 kg listova raštike
4-5 kom krumpira
komad dva rebara koštradine
1 svježa svinjska nogica
Dodaj na popis za kupnju
Priprema
Lišće rašćike operemo, očistimo od oštećenja i odstranimo peteljku koja je deblja i teže se kuha.
Oprano lišće obarimo u vodi. Ako imamo koštradinu, držimo je u vodi ili prokuhamo, bacimo prvu vodu, da se odsoli i ne bude prežestoko.
Suho meso operemo, obarimo u vodi, prvu vodu bacimo. Kaštradina ili koštradina je sušena ovčetina.
Prokuhano meso stavimo opet u čistu vodu, narežemo krumpire na veće kockice, stavimo ih kuhati sa suhim mesom i svježom svinjskom nogicom. Dodamo maslinova ulja.
Kratko prokuhamo, dodamo obarene listove rašćike. Kuhamo dok sve nije potpuno mekano i kuhano.
Posolimo, ako želite, dodajte malo vegete. Ovo varivo je veoma blagog okusa, poslužimo varivo na jednom tanjuru, a meso na posebnom tanjuru.