Tjestenina je naš saveznik, a ne neprijatelj!

Tjestenina

Pretilost je danas sve zastupljenija kod djece i odraslih, te postaje veliki javnozdravstveni problem. Nažalost, mnogi se pokušavaju riješiti viška kilograma neprovjerenim i opasnim dijetama koje počesto obećavaju čudesne rezultate u kratkom roku, a najčešće ono što njima možete postići je takozvani „jojo efekt”, pogotovo ako u velikoj mjeri reducirate unos ugljikohidrata, pa tako izgubite 5 kilograma, a ubrzo ih dobijete 8, osim što možete i ozbiljno narušiti zdravlje. Veliki problem su i mnoge zablude i predrasude koje kruže o raznim namirnicama koje su više nego zdrave i ne debljaju, te ih se odričemo u nadi da postignemo željenu težinu. Jedna od tih namirnica je i tjestenina. Pa da vidimo, koje su najčešće zablude o ovoj namirnici koja, vjerojatno, vuče korijene još iz mlađeg kamenog doba (oko 8000 g. pr. K.) kad je čovjek počeo uzgajati žitarice te ih ubrzo naučio mljeti, a naknadno i miješati s vodom te kuhati. Valja napomenuti i kako se tjestenina od 2011. nalazi na popisu UNESCO-ove zaštićene nematerijalne baštine čovječanstva.

Tjestenina kolaž

Tjestenina deblja – apsolutno ne!

Sto grama tjestenine sadrži otprilike 360 kcal, od čega 70 % ugljikohidrata, 15 % bjelančevina te zanemarivu količinu masti. Tjestenina je, dakle, važan izvor energije za naš organizam, a zasigurno nisu ugljikohidrati ti koji će vas udebljati, već višak kalorija koje unesete u svoje tijelo, pa se zato ne preporučuje više od 80 g tjestenine za obrok, a trebate paziti na količinu i vrstu umaka kojom je začinjate. Ako tjesteninu pripremite sa svježim umakom od rajčica, crvenog luka i maslinovog ulja, porcija će imati oko 400 kcal. Dakle, izaberite zdrave i prirodne sastojke, neka umaci budu što bogatiji hranjivim tvarima, umjesto crvenog mesa koristite puretinu ili piletinu, riba bogata zdravim masnim kiselinama je uvijek odličan izbor za pripremu umaka, a začina možete dodati po želji. Povrće kombinirano s tjesteninom jedno je od zdravijih obroka koje možete pripremiti, a opet jednostavno i zaista ukusno. Postoje mnoge netočne tvrdnje kako tjestenina sadrži visoke razine škroba koje dovode do povišenog šećera u krvi, kardiovaskularnih bolesti, tumora, pretilosti itd., međutim, to je daleko od istine jer, između ostaloga, po toj teoriji bi većina Talijana već odavno nestala s lica zemlje, a zapravo imaju poprilično dug očekivani životni vijek. Ako skuhate tjesteninu ‘al dente’ (talijanski izraz u gastronomiji za način kuhanja tjestenine i riže), što znači da tjestenina mora biti čvrsta pod zubima, ne mekana, odnosno ne prekuhana, bit će lakše probavljiva i imat će manji glikemijski indeks od prekuhane tjestenine. Prema tome, ako jedete umjerene porcije, nema straha, dapače, sjetite se da škrob indirektno utječe na povećanje sinteze serotonina (hormon sreće) u mozgu, što poboljšava raspoloženje.

Tjestenina s rajčicama

Ne zaboravite i da je tjestenina jedna od glavnih namirnica mediteranske dijete koju su stručnjaci proglasili kao jednu od najučinkovitijih i najzdravijih dijeta (dijeta je način života) koja produžava životnu dob te prevenira mnoge bolesti, a u prvom redu kardiovaskularne. Dakle, umjerenost je ključ uspjeha, te je šteta ovu izvanrednu namirnicu smatrati neprijateljem zdravlja i vitke linije. Ako imate viška kilograma ili vodite sjedilački način života, tjesteninu jedite za ručak, a ne za večeru i pazite na vrstu umaka s kojim je pripremate. Kombinirajte je s ribom, svježim umacima od povrća sa žlicom maslinovog ulja i malo ribanog parmezana. Naravno, nitko vam neće garantirati uspješnu dijetu ako pojedete 100 g ili više tjestenine s četiri vrste sira, no tjestenina je izvrsna namirnica i zbog toga što imate širok izbor umaka i namirnica s kojima je možete kombinirati, a da su zdrave i ne debljaju. Zato vam danas predlažemo jedan ukusan recept s tjesteninom.

Špageti puttanesca

Sastojci za 4 osobe:Špageti puttanesca

  • 320 g špageta
  • 1 žlica kapara
  • 500 g svježih rajčica
  • 100 g crnih maslina (očišćenih od koštica)
  • 8 fileta inćuna
  • 2 režnja češnjaka
  • 5 žlica maslinovog ulja
  • 1 grančica peršina
  • 1 svježa čili papričica, po želji
  • 2 žlice parmezana
  • sol i papar, po želji

Priprema:

  • Rajčice stavite u vrelu vodu minutu-dvije. Izvadite ih, ohladite i ogulite.
  • Zagrijte maslinovo ulje i dodajte sitno isjeckani češnjak i popržite ga minutu.
  • Dodajte isjeckane inćune i isjeckanu papričicu i miješajte dok se inćuni ne počnu topiti.
  • Dodajte isjeckane masline, kapare i sitno isjeckani peršin. Kuhajte minutu-dvije, zatim dodajte rajčice koje ste prethodno narezali na sitne kockice i pustite da se kuha na laganoj vatri 20-ak minuta. Povremeno promiješajte.
  • Zagrijte posoljenu vodu te skuhajte tjesteninu ‘al dente’. Iscijedite je i pomiješajte s umakom.
  • Dodajte ribani parmezan te dobro promiješajte.

 

 

 

 

 

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinteresttumblrmail