Znamo li koliko soli zapravo jedemo?

Kako se u posljednje vrijeme često može čuti da Hrvati unose prekomjerne količine soli u svoj organizam, čak 15 grama dnevno, a preporučena dnevna doza je 5 grama, odlučila sam se i ja malo pozabaviti baš ovom temom. Ova činjenica je objelodanjena tako da je i sam ministar zdravlja sazvao konferenciju na kojoj je priopćio ovaj nepopularni statistički podatak. Sol je tradicionalni konzervans, odavna poznat ljudima, još iz vremena kada nije postojao hladnjak pa se hrana konzervirala solju kako se ne bi pokvarila. Međutim, previše soli u prehrani ima vrlo štetne posljedice za naše zdravlje.

shutterstock_257407318

Vjerojatno je većini život bez soli nezamisliv, budući da s njom svaka hrana postaje „dobiva okus‟, a da pritom nismo ni svjesni koliko zaista soli unosimo u organizam. Čak i slatki užici poput kolača sadrže veće količine soli u biskvitu no što bismo ikada promislili, tako da je vrlo jednostavno premašiti onu preporučenu dnevnu dozu od 5 grama. Količina soli koju jedemo direktno se odražava na naš krvni tlak, što dovodi do opterećenja našeg srca, arterija, bubrega, ali i mozga.

shutterstock_249024817

Dugoročno, ovakvo stanje može uzrokovati srčani i moždani udar, demenciju i slične bolesti, ali i otkazivanje bubrega što dovodi do dijalize. Osim toga, višak soli u organizmu potiče vezivanje vode, zbog čega se ona dulje zadržava u tijelu, a mi se istodobno osjećamo tromo i naduto, što je i s estetske strane mnogima sigurno neprihvatljivo.

shutterstock_153630761

Znate li da samim zadržavanjem vode u tijelu možemo povećati tjelesnu masu za čak dva kilograma? Moramo biti svjesni kako se glavni dio soli koja se unese u organizam nalazi u prerađenoj hrani koju svakodnevno jedemo. Kako bismo izbjegli prevelik unos soli kroz hranu, evo nekoliko savjeta. Svakako što više sami pripremajte svježe namirnice kod kuće, pa ćete i konzumiranje prerađevina tako svesti na minimum. Idući put dok kuhate, također zadovoljavajući okus s manje soli možete postići tako da dodate sol u vodu prije nego počnete obrađivati hranu (npr. kada kuhate povrće) i to tako da ne dodajete više soli nakon što ste jednom stavili odgovarajuću mjeru.

shutterstock_119618728

Soljenke su varljive, pa upotrebljavajte mjeru prstohvata. Možete naravno i potpuno reducirati sol u hrani i isprva će vam okus možda biti pomalo neprihvatljiv i bljutav, no to je samo dok se vaši okusni pupoljci ne naviknu. Naime, slani okus je stečeni okus, pa je zapravo sve stvar navike. Stoga, nakon nekoliko tjedana bez soli (ili s manje soli), možete početi uživati u novom, drukčijem okusu hrane, zapravo, onom pravom, „nezamaskiranom” okusu. Svakako vrijedi pokušati.

L.Rađa, dipl. ing.preh. teh.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinteresttumblrmail