Čičak je u nas poznat kao korov koji raste posvuda uz ograde, putove, rubove šuma, a manje kao ljekovita biljka, dok kao korjenasto povrće u nas je potpuno nepoznat.
Međutim to je vrlo vrijedna ljekovita biljka, a može se jesti i kao vrlo tečno povrće.
Korjen čička djeluje protuupalno, pospješuje izlučivanje mokraće i znoja te čisti krv. Visoki sadržaj inulina koristan je kod bolesti jetre i kod izlučivanja žuči. Inulin je posebna vrsta šećera koja ne opterećuje izmjenu šećera u šećernih bolesnika te se korijen čička posebno preporučuje u prehrani dijabetičara.
Kod raznih kožnih oboljenja koristi se svježi sok iz korjena čička, a poznata je i čičkova mast te čičkovo ulje za njegu vlasišta.
Čaj se priprema od svježeg ili od suhog korjena, a čaj od čičkovog sjemena preporučuje se protiv stvaranja bubrežnog kamenca.
U prehrani makrobiotičara čičkov korijen zauzima bitno mjesto, jer daje vrlo snažnu energiju, a osobito zagrijava zimi te djeluje na vitalnost.
Može se različito pripremati: kuhati, pirjati, pržiti u dubokom ulju. Dobar je u kombinaciji s ostalim korjenastim povrćem, žitaricama i mahunarkama. Upravo zbog svih ljekovitih i hranjivih svojstava te jestive biljke, potrebno je pripremati jela od čičkovog korjena. Jela od čička mogu biti prilozi i u klasičnoj kuhinji.
Budete li vadili samonikli čičak ponesite jaku lopatu i tražite čičak u čistoj prirodi što dalje od puteva i zagađenih područja.
Čaj od lišća hladi se i sprječava nadutost trbuha, pospješuje probavu, uklanja želučane upale te je djelotvorno sredstvo protiv želučanih čireva. Ujuto i navečer svaki dan popiti jednu malu šalicu.
Čaj je također dobar za grgljanje, jer brzo liječi oboljenja usne sluznice. Također čaj od lišća liječi lišaj, čireve, osip i gnojne rane. (kao oblozi).
Čaj od korijena djeluje protiv zatvora te pospješuje mokrenje, a čisti i krv.
Izvrstan je kod uloga upornog reumatizma.
Izvana i iznutra upotrebljava se protiv gnojnog lišaja i teških čireva.
Čaj od čičkova korijena uzima se protiv trovanja živom (korijen je ljekovit samo godinu dana). Dok korijen nije još uginuo čaj je vrlo djelotvorno sredstvo za njegu kose, pospješuje njezin rast na način da se koža glave dobro pere čajem, a osim toga tri puta tjedno namazati čičkovim uljem.
Ulje se priređuje: 1 šaka osušenog korijena reže se u sitne komadiće i prelije s malo alkohola. Poslije 6-8 dana dolije se toj mješavini ½ -3/4 l ulja i ostavi 3-4 tjedna na toplo mjesto (protresti svaki dan). Da bi alkohol mogao ishlapiti pošto je ulje odljeveno, boca se ne zatvara čepom, nego probušenim papirom.
Protiv ispadanja kose priređuje se čaj od vode i octa (u jednakom omjeru; dnevno 2 puta utrljati na vlasište). Čaj od sjemenki je još ljekovitiji.
Pisati danas o čičku nemoguće je a da se ne spomene kako je bilo moderno na kosu nanositi čičkovo ulje, koje joj je davalo mastan blještavi sjaj, kao i skidanje čičkovih cvjetnih glavica iz kose i odjeće koje su u njoj završile poslije dječjih igara.Kinezi vjeruju da ova biljka simbolizira dugovječnost, a drži se kao i talisman za sreću. Bez obzira na određene mitove o čičku ovo je zaista jedna posebna biljka čiju smo važnost zapostavili, a ona je sami dokaz da priroda za sve ima svoje razloge.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.