Upoznajte se s ovim moćnim borcem protiv zloćudnih stanica tumora. Latinskog naziva Mormordica charantia, gorka dinja ili kako je još zovu karela, vrlo je poznata i popularna biljka u Aziji, Africi i na Karibima, gdje se najviše i uzgaja. Potječe iz Indije, a u Kinu je stigla u 14. stoljeću, odakle se raširila po cijelom svijetu. Plod gorke dinje izgledom podsjeća na krastavac, ali mu je površina jako hrapava. Izrazito je gorka, zapravo spada među najgorče plodove na svijetu.
Također, svi dijelovi biljke, bez obzira na gorčinu, su jestivi. Ova čudotvorna i za nas vrlo čudnovata biljka već se stoljećima koristi u afričkoj i azijskoj narodnoj medicini za liječenje brojnih zdravstvenih tegoba. Gorka dinja je izrazito niskokalorična, ali i istodobno koncentrirana dragocjenim nutrijentima. Izvrstan je izvor vitamina B1, B2 i B3, magnezija, cinka, fosfora i mangana. Također, ima i visok udio dijetalnih vlakana. Beta-karotena sadrži dvostruko više od cvjetače, a i kalcija ima više nego špinat, a ima i dvostruko više fosfora od banana. Vrlo je bitno reći da sadrži jedinstvenu supstancu zvanu karnitin koja sudjeluje u snižavanju glukoze u krvi, te je to čini prirodnim lijekom i hranom za dijabetičare. Osim toga, tradicionalno se koristi kao antivirusno, antibakterijsko i antitumorno sredstvo.
Također, znanstveno je dokazano kako posjeduje jaku antioksidativnu moć. Istraživanje provedeno 2013. godine pokazalo je kako je ekstrakt gorke dinje snažno inhibirao djelovanje slobodnih radikala. Često se upotrebljava u kineskoj kuhinji, dok je na zapad stigla tek nedavno. Kako bilo, zbog iznimnih ljekovitih svojstava vrijedna je vašeg vremena i pažnje. Stoga, ako prvi put za nju čujete, upoznajte je, jer ćete svakako otkriti i osjetiti njene, za zdravlje povoljne, blagodati.
L.Rađa, dipl.ing.preh.teh.