Mamurluk i kako ga ublažiti

Ljeto podrazumijeva brojna druženja koja se često znaju odužiti i do ranih jutarnjih sati. Osim nekoliko sati sna manje, dan poslije često se uz umor javljaju mučnina, glavobolja, povraćanje i vrtoglavica. Ovo je posljedica onih nekoliko čašica viška koje ste jučer neplanirano popili. Kako ublažiti mamurluk?

Mamurluk – što je to?

Mamurluk je skupno ime za posljedicu trovanja alkoholom. Za one sretnike koji nisu još iskusili ovo stanje, ono je popraćeno osjećajem mučnine, glavobolje, vrtoglavice i često osjećajem kao da vas je „pregazio kamion”. Uz ove simptome javlja se i osjetljivost na zvukove i jako svjetlo te pojačano znojenje i dehidracija. Na sreću, svi simptomi nestaju za 24 – 48 sati.

Hrana koja pomaže

Jedite prvenstveno suhu hranu bez jakih okusa. Najbolji primjer za to su krekeri i prepečenac koji će vam olakšati osjećaj mučnine. Integralni kruh može vas zasititi i umanjiti želučanu kiselinu. Mamurluk će ublažiti bistra juha ili zdjelica riže. Riža je bogata vitaminom B. Banane za vrijeme mamurluka mogu biti spas. Bogate su kalijem koji gubite zbog pijenja alkohola. Nedostatak kalija može izazvati grčeve, mučninu ili proljev, pa vam banana I u tome može pomoći. Nije na odmet pokušati i s juhom od rajčice ili u našim krajevima dobro poznatim rasolom od kiselog kupusa. Probiotik će vratiti ravnotežu vašoj crijevnoj flori. Ako ga ne možete popiti samoga, napravite od njega i banane smoothie.

Što piti dan poslije?

Voda je uvijek najzdravije i najpoželjnije piće, pa tako i u ovom slučaju. Popijte 2 l vode u toku dana kako biste nadoknadili vodu koju ste izgubili. U slučaju da se ne možete prisiliti popiti toliko vode, odlučite se za voćne sokove. Voće sadrži fruktozu, a istraživanja pokazuju da voćni šećer pomaže u borbi protiv mamurluka. Najbolji sokovi su oni od naranče, jabuke i brusnice. Unatoč uvjerenju da kava liječi glavobolju od mamurluka, to nije znanstveno dokazano. Ipak, u liječenju mamurluka kava se primjenjuje već desetljećima. Međutim, nemojte pretjerati s unosom kave jer djeluje kao diuretik. Čaj od metvice su upotrebljavali stari Grci i Rimljani. Metvica ublažava želučane tegobe. Kombinacija limuna, meda i vode može vam pomoći. Prokuhajte vodu i u nju dodajte limunov sok i med. Med obiluje fruktozom koja ublažava mamurluk, pa je bitno koristiti isključivo med. Čaj od đumbira smanjit će osjećaj mučnine. Ako vas želučana kiselina izjeda, u čašu vode dodajte žličicu sode bikarbone i to popijte. Ovo će neutralizirati želučani sadržaj.

mamurluk piće

Pijte pametno

Prije nego što počneš piti, konzumiraj masniju hranu i popij barem 3 čaše vode. Na Mediteranu je poznati trik konzumacija žlice maslinovog ulja prije početka konzumacije alkohola. Ovo smanjuje apsorpciju alkohola. Poznato je da obojena pića poput vina, viskija i burbona često imaju veću koncentraciju aromatskih spojeva, ali i metanola, što će uzrokovati jači mamurluk od votke ili džina. Nakon svake čaše alkohola popijte čašu vode. Na ovaj način češće ćete prazniti mjehur, ali i manje popiti.

Dodatni savjeti

Nemojte se baviti teškom tjelovježbom. Mamurluk nećete istjerati znojenjem. Puno odmarajte, spavajte i zamračite prostorije ako ste osjetljivi na svjetlost. Tuširajte se toplom vodom. Kada se malo oporavite prošetajte ili sjednite s društvom negdje na zrak. Ne pretjerujte s analgeticima. Dajte tijelu vremena da samo eliminira toksine. Pomozite mu pravilnom prehranom i hidratacijom.

Mamurluk je neugodna pojava čiji simptomi traju kratko, ali posljedice mamurluka tijelo osjeća čak do 7 dana nakon. Pretjerano uživanje u alkoholu može vas navesti i na brojne nepromišljene odluke, tako da prije nego se upustite u tu avanturu dobro promislite o njima. Dakle, ako i za vas vrijedi ona narodna „što trijezan misli, pijan govori”, poslušajte naše savjete i pijte pametno.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinteresttumblrmail