Uvod u plan prehrane za osobu s dijagnozom tromboze s prepisanim antikoagulantnim lijekom

Budući da smo bili zatrpani brojnim upitima o dijetoterapiji, na portalu www.zdravakuhinja.com odlučili smo pokrenuti nešto sasvim novo i pomoći osobama koje pate od određene zdravstvene tegobe te uz to imaju problema s osmišljavanjem svog jelovnika budući da (najčešće) nisu dovoljno upoznati s tim što smiju, a što ipak ne bi trebali konzumirati.

Prvi primjer bit će plan prehrane za osobu s dijagnozom tromboze kojoj je liječnik prepisao antikoagulacijski lijek. Za početak, razjasnimo neke moguće uzroke stvaranja tromba. Trudnoća, operacija, uzimanje oralnih kontraceptiva, dugo sjedenje, fizička neaktivnost, neadekvatna prehrana, dijabetes tipa II i visok kolesterol samo su neki od najčešćih uzroka nastanka ugruška.
Iako pogađa osobu bez obzira na spol i dob, najučestalije obolijevaju muškarci srednje do starije životne dobi.
Kod ovakvog stanja prehrana pacijenta igra vrlo važnu ulogu. Naime, osoba koja pije lijek za razrjeđivanje krvi, svakako treba ograničiti unos vitamina K koji je inače koagulans, odakle je i dobio ime vitamin „K”, jer konzumiranje namirnica jako bogatih ovim vitaminom interferira s lijekom.
Namirnice koje su iznimno bogate vitaminom K su: špinat, blitva, prokulice, radič, brokula, zelena salata, šparoge, jaja (žumanjak), koraba, avokado, cvjetača, životinjska jetrica.
Osoba bi u svojoj prehrani trebala održavati uravnotežen unos vitamina K tijekom cijele godine, a konzumaciju namirnica iznimno bogatu ovim vitaminom svesti na minimum.
Vitamini C i E su, s druge strane, prirodni antikoagulansi, što znači da imaju suprotan učinak od vitamina K, stoga je potrebno uravnotežiti unos i ovih vitamina u prehrani kako bi se izbjegla opasnost od pretjeranog razrjeđivanja krvi, te kako bismo dobili što adekvatniju terapiju antikoagulantnim lijekovima.
Kada smo osmišljavali ovaj plan prehrane na umu smo imali osobu koja uz terapiju antikoagulansom mora izgubiti višak kilograma kako bi se rasteretio pritisak na srce i krvne žile.
Zbog toga ova dijeta podrazumijeva unos od oko 1500 kcal dnevno. Dnevni meni je podijeljen u tri glavna i dva međuobroka. Budući da se lijek za razrjeđivanje krvi pije jednom na dan u točno određeno vrijeme, idealno bi bilo da i prehrana bude takva, tako da tijelo stekne red i naviku uzimanja hrane, dakle – pomno planirane, redovite i male porcije.

Nadam se da će vam ovaj naš primjer plana prehrane barem malo olakšati osmišljavanje vašeg jelovnika.
Krećemo od ponedjeljka, 15. veljače 2016. Pratite nas!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinteresttumblrmail