Žižula – malo voće za veliku dobrobit organizma

Žižula je voće koje obiluje nutrijentima i odlično djeluje na sveukupno zdravstveno stanje organizma. Možete je jesti svježu ili sušenu, a možete iskoristiti i kao dio mnogih ukusnih jela.

Žižula (lat. Zizyphus jujuba) izgledom i veličinom nalik na šljive ili male datulje. Svježi plodovi žižule okusom podsjećaju na jabuke. Sušena žižula je u mnogočemu sličnija datuljama nego drugom voću. Kako je kora posve zrelog voća potpuno crvena, tako je žižula poznata i kaokineska crvena datulja, čimičak ili čičindarica,

Žižula je porijeklom iz istočne Azije gdje je njen uzgoj započet još 9000 godina prije Krista, a u Europi pretežno raste na Mediteranu.

Žižula dozrijeva u rujnu i listopadu. Nedugo nakon što postane potpuno crven, plod se omekša i nabora. Tek tada se može jesti, iako ga mnogi radije beru prije tog posljednjeg stadija jer je tada pulpa hrskava i slatka.

Kod nas, u kopnenim krajevima, žižula je slabo poznata, no na Jadranu je jako rasprostranjena i redovito korištena. Na njenu veliku vrijednost ukazuje činjenica kako je ona jedna od najvažnijih biljaka tradicionalne kineske medicine i ujedno najrasprostranjenije stablo u Kini. Zato, ako možete nabaviti svoju zalihu žižula, obavezno to učinite jer su zapanjujuće ljekovite.

Ljekovita svojstva žižule

Sto grama žižule donosi 79 kalorija, 20 grama ugljikohidrata i 1 gram masti, te sadrže širok spektar minerala uključujući magnezij, bakar, niacin, mangan, fosfor i željezo. Sadrže 18 najbitnijih aminokiselina koje pomažu u formaciji proteina. Također, to je čudotvorno voće obilato kalcijem, vitaminima C, B1,B2 i A. Uz to što organizam opskrbljuje potrebnim nutrijentima, djeluje obnavljajuće, njegujuće i hranjivo za kožu. Sadrži 20 puta više C vitamina od citrusa. Vitamin C jača imunitet, što objašnjava tradicionalnu upotrebu čaja od žižule kod bolnog grla, gubitka glasa, infektivnih upala grla, kašlja i bronhitisa.

Istraživači su identificirali osam flavonoida u plodu žižule, uključujući spinosin i swertish, koji djeluju umirujuće što opravdava tradicionalnu upotrebu sjemenki žižule u kineskoj medicini za anksioznost i nesanicu.

Ustanovljeno je da eterično ulje žižule potiče rast kose, a ekstrakt žižule je učinkovit i siguran tretman za kroničnu konstipaciju. Ekstrakt žižule koristi se za smanjivanje bora, njegu suhe kože i liječenje opeklina od sunca. Efikasna je i kod ukočenih mišića, bolesti jetre te za snižavanje temperature. Žižula poboljšava iskorištavanje kisika i tako povećava izdržljivost organizma. Suhi plodovi žižule dobri su za smanjenje krvnog tlaka.

Najzanimljivije zdravstvene prednosti žižule uključuju:

  • jačanje imunološkog sustava,
  • zaštitu jetre,
  • pomoć u gubitku tjelesne težine,
  • sedativno djelovanje,
  • zaštitu stanica od oksidativnog stresa.

Žižulom protiv raka

Žižula sadrži flavonoid apigenin (također se nalazi u kamilici, timijanu i crvenom vinu) koji ima antioksidativna, antiupalna i antitumorska svojstva. Bogata je i betulinskom kiselinom koja potiče stanice raka na samouništenje i djeluje antiupalno.

Postoji niz patentiranih djelotvornih herbalnih pripravaka sa žižulom koji se koriste za smanjivanje i prevenciju malignih tumora crijeva, želuca, dojki, pluća, cerviksa, jajnika, prostate, desni, larinksa, jetre, gušterače, bubrega, mjehura, endotelijalnih ćelija, melanoma, glioblastoma, leukemije i mijeloma.

Žižula u kulinarstvu

Žižulin plod okusom je sličan datulji i može se koristiti kao zamjena u receptima za jabuke ili datulje. Plodovi se koriste svježi, suhi, konzervirani, kandirani, i prerađeni u kompot, džem, marmeladu, slatko, pire, sok, sirup, rakiju i liker. U terapijske svrhe preporuča se uzimanje 3 puta po 10 plodova žižule na dan.

Čaj od žižule

Za liječenje gubitka glasa, upale grla, kašlja ili bronhitisa koristi se 30 do 50 grama mljevenih plodova u jednoj litru vode.  Nakon što se 30 minuta kuha i procijedi, pije se prema potrebi.

Čaj od žižule i đumbira

Ovo je jedan od omiljenih zimskih čajeva u zemljama istočne Azije. Đumbir ima umirujuće djelovanje na želudac dok žižula otklanja osjećaj stresa. Kada je vani hladno, ovaj vrući napitak podjednako će ugrijati i tijelo i srce.

Priprema:

  • 15 osušenih žižula
  • 20 g đumbira
  • 25 g smeđeg šećera ili meda
  • 1 štapić cejlonskog cimeta
  • 1 litra vode

Operite đumbir i žižule. Đumbir ogulite i narežite na tanke listiće. U lonac za kuhanje čaja stavite vodu, đumbir, žižule i razlomljeni štapić cimeta. Kuhajte zatvoreno 10 minuta na srednjoj jačini vatre.  Smanjite toplinu i kuhajte još 10 minuta.  Dodajte smeđi šećer i bez poklapanja kuhajte 5 minuta. Procijedite i servirajte.

Poticanje probave

Pire, krema, čaj ili juha od žižule se tradicionalno koriste i za poboljšanje probave. Svakodnevna konzumacija plodova pozitivno utjeće na crijevnu floru i smanjuje izloženost crijevne sluznice toksičnom amonijaku i drugim štetnim spojevima.

Ekstrakt žižule je posebno učinkovit i siguran tretman za kronični zatvor te bolesti jetre.

Jačanje imuniteta

Bogata antioksidansima te vitaminima C i A, žižula je idealna hrana za jačanje vašeg imuniteta. S obzirom na to da naša tijela ne mogu samostalno proizvesti vitamin C, važno je da ga unosimo prehranom. Manje od pola šalice svježih plodova žižule ispunit će vaše dnevne potrebe za tim vitaminom.

Kontroliranje tjelesne težine

Žižula ima vrlo malo kalorija i zavidan udio proteina i vlakana. To je čini izvrsnim međuobrokom, osobito za one koji pokušavaju smršaviti ili očuvati težinu. Žižule su vrlo popularne među fizički aktivnim ljudima. S obzirom na to da potiču apetit, preporučuju se i onima koji žele dobiti na težini.

Izvor: https://xn--titnjaa-o6a36e.hr/https://www.krenizdravo.hr/

Slike: pixabay.com

Facebooktwittergoogle_plusredditpinteresttumblrmail