Brokula – zdravlje na tanjuru

Brokula je biljka koja spada u porodicu kupusnjača. Ova zelena namirnica ima brojne dobrobiti za zdravlje zbog čega je neizostavna na zimskom tanjuru. Saznajte zašto već danas morate pripremiti brokulu i u kojem slučaju je bolje izbjegavati.

brokula

Riznica zdravlja

– Brokulu uglavnom jedemo zimi jer tada ima slatkasti okus. Brokula, kao i kelj, sadrži tvari koje dokazano djeluju protiv kancerogenih stanica tako da inhibiraju njihov rast.

– Sulforafan u brokuli djeluje na bakteriju Helicobacter pylori koja je zaslužna za nastanak čira na želucu. Isti taj spoj utječe na hrskavicu kostiju, pa štiti od artritisa.
– Sadrži velike količine vitamina C, vitamina A i beta karotena. Vitamin C se kuhanjem u vodi gubi, pa ju je u tom slučaju bolje konzumirati sirovu. Vitamin C jača imunitet i potiče sintezu kolagena koji je bitan za kožu, kosti i mišiće. Beta karoten važan je u vidnom ciklusu i regeneraciji stanica.

– Vlakna iz brokule potiču probavu, izlučivanje kolesterola i mršavljenje. Bubrenjem vlakna daju osjećaj sitosti.

– Folna kiselina koju sadrži ova namirnica, važna je za trudnice, a ujedno i smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti i moždanog udara.

– Potiče jetru na proizvodnju enzima za detoksikaciju.

brokula

Tko mora pripaziti?

Unatoč tome što je jako zdrava, brokula za ljude s problematičnom štitnjačom može biti znak opreza. Ona sadrži tvari koje ometaju ugrađivanje joda u štitnu žlijezdu što može dovesti do hipotireoze.

Priprema brokule

Brokulu nemojte predugo močiti u vodi jer se tako gubite dio vitamina.

Odrežite cvjetove, a stabljiku ogulite. Počnite od dna. Zarežite i vucite vanjski omotač poput traka.

Narežite stabljiku na tanke rezance. Kuhajte na pari. Začinite i prelijte maslinovim uljem.

Ako kuhate brokulu u vrućoj vodi, većinu hranjivih sastojaka ćete izgubiti. Od vode preostale nakon kuhanja napravite krem juhu ili je iskoristite za pripremu smoothieja.

Odabir idealne glavice

Birajte one glavice čija je stabljika čvrsta i relativno tanka. Stabljika i cvjetovi moraju biti tamno zelene do ljubičaste boje. Žuta boja je znak da je brokula stara.
Pohranite je obavezno u hladnjak u vrećici tako da sav zrak istisnete iz nje. Ovako će trajati do čak 10 dana. Ne perite je i ne režite prije pohranjivanja kako ne biste izgubili hranjive sastojke.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinteresttumblrmail