Tko su Ana & Mia?

Vrijeme je pomame za društvenim mrežama, kao da je postalo jedino važno kako izgledaš, što imaš i s kim se družiš. Stereotipi ljepote oduvijek se nameću, no sada ipak znatno više nego ikada prije. Ideal ljepote je postao biti što mršaviji. No i prije su se takvi ideali nametali, osobito u svijetu mode. Pa sjetimo se samo jedne od najupečatljivijih izjava Coco Chanel. „Žena nikada ne može biti dovoljno mršava ni dovoljno bogata.”, tvrdila je. No, s ovim prvim dijelom rečenice nikako se ne bismo mogli složiti. Modeli koji šeću modnim pistama vrlo često izgledaju poput vješalica i to zasigurno nije dobra poruka koja se odašilje osobama, osobito mladim curama koje su najugroženije i koje Ana i Mia osobito pogađaju. Tko su Ana & Mia? Jeste li uopće čuli za njih?

Mnogo je teorija koje tumače onu psihološku stranu poremećaja u prehrani. Toliko da su nekima od njih dani nazivi prema osobnim imenima,nemajući pritom nikakvu namjeru uvrijediti osobe koje se tako zovu, tek osvijestiti o tom problemu.

anorexia1

Ana – Anorexia nervoza – umrijeti za ljepotu

Anoreksija (Ana) je vrlo složen psihološki proces kod kojeg oboljela osoba gladuje. Osobe koje od anoreksije boluju ne jedu gotovo ništa, imaju iskrivljenu sliku o sebi, smatraju se debelima, iako je očito da su pretjerano mršavi. Kod anoreksičara znakovi pothranjenosti su i više nego očiti – suha koža, lomljiva kosa, krhki nokti, lanugo dlačice (pojačana dlakavost po cijelom tijelu), izražajnija osjetljivost na hladnoću, gubitak koštane mase.
Anoreksija često zna biti odraz nemogućnosti preuzimanja kontrole nad svojim životom, tj. situacijom u kojoj se osoba nalazi, pa izgladnjujući se smatraju da imaju kontrolu nad vlastitim tijelom. Iako anoreksija pogađa ljude najrazličitijih karaktera, ipak su u većini slučajeva anoreksičari perfekcionisti koji rijetko pokazuju svoje osjećaje, odlični učenici, osobe vrlo uspješne u svom poslu.

Neki od znakova koji upozoravaju na anoreksiju nervozu:

  • neosnovan gubitak 15 % ili više tjelesne mase bez nekog zdravstveno utemeljenog razloga
  • vrlo izražen strah od debljine ili povećanja tjelesne mase, praćen strogim dijetama iako je osoba ionako već jako mršava
  • za žene izostanak tri uzastopne menstruacije koje su inače redovite
  • stalno pomicanje cilja i težnja za još manje kilograma
  • opsjednutost hranom, pripremaju je za druge, a sami je odbijaju jesti
  • iskrivljena percepcija vlastitog tijela – vide se kao debele, iako odraz u ogledalu poručuje nešto sasvim suprotno
  • opsjednutost dugotrajnom i iscrpnom tjelovježbom
  • očita depresija i isključenost iz društvenog života

bulimija

Mia – Bulimija nervoza

U odnosu na anoreksiju bulimija (Mia) je učestaliji poremećaj u prehrani. Kod bulimičara, za razliku od anoreksičara, postoje faze. Fazu prejedanja – brzo konzumiranje velike količine hrane u kratkom vremenu izmjenjuje faza povraćanja, intenzivne tjelovježbe i proljeva izazvanih laksativima kako bi se organizam riješio viška unesene energije. Što se tiče konstitucije, bulimičari su često normalne tjelesne mase, za razliku od anoreksičara, te samim time svoju bolest vještije mogu kriti. Često je potrebno i po nekoliko godina prije nego se uopće primijeti da osoba ima problem.

Neki od pokazatelja da osoba boluje od ove bolesti su:

  • nezadovoljstvo tjelesnim izgledom i pretjerana opsjednutost prehranom
  • izmjenjive faze raspoloženja
  • učestalo izmjenjivanje prethodno spomenutih faza kompulzivnog prejedanja, pa zatim čišćenja organizma
  • česte promjene tjelesne mase koje su na oko uočljive
  • fizičko propadanje, primjerice zubne cakline koja se oštećuje uslijed nagrizanja klorovodične kiseline koja inače djeluje u želucu
  • umor i vrtoglavica

Ovo nije tako rijetka pojava kako mnogi od nas misle. Svakako bi trebali reagirati kad prepoznamo znakove problema, kod nas samih ili nekog bližnjeg. Općenito u društvo trebamo barem pokušati usaditi drugačije tjelesne ideale i pokušati prihvaćati i voljeti sebe kakvi jesmo, odatle sve ipak kreće.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinteresttumblrmail