Kako dočekati zdravi Božić i bezbrižnu Novu?

Teško je očekivati da se othrvamo blagdanskom stolu prepunom delicija na kojem zasigurno ima, čak i ako smo izbirljivi i/ili pazimo na prehranu, mnoštvo toga što mami naše nepce i trbuhe. Međutim, dok još nismo došli do tog trenutka sumanutosti i jedenja za šestero, napravite neke predradnje koje će bar donekle osigurati zdraviji Božić i bezbrižnu Novu. Ne biste vjerovali koliko ljudi završi u bolnici baš u ovo doba godine, a razlog je jednostavan – prejedanje.

Bitan je jelovnik u tjednu prije Božića

Dakle, u vremenu prije samog Badnjaka i Božića (pa onda kao za nevolju i Sv. Stjepana) osim maslacem, šećerom, brašnom, puricom i svinjskim proizvodima u svim verzijama, osim i mnoštvom zelenog povrća. Dok radite kolačiće sa svojom djecom, kuhajte juhe od zimskog povrća (sve vrste kupusa, poriluka i tikve) i smanjite unos masnoća na minimum, odnosno ograničite ga na nužno, a po mogućnosti birajte tek maslinovo ulje, koje je dokazano jedan od najboljih saveznika ljudskog zdravlja.

nakupljanje kilograma

Juhe, juhe i juhe

Kad si osigurate tanjur ili čak dva krepke juhe (bez dodatka vrhnja ili krumpira!), bit ćete sitiji i nećete moći toliko pojesti poslije. Vaš želudac i mozak će registrirati sitost i jednostavno neće biti mjesta za kolačić više.

Kolačići sa smanjenim udjelom… Istina, Božić je i vrijeme kada se svakako pošto-poto želimo opustiti i ne misliti o kalorijama i onome poslije. No, morate, vjerujte. Žalosno je zapravo što se na kraju sjećamo više same hrane nego druženja s obitelji i prijateljima. Svakako je neporeciv užitak pečenje kolača i slastica te pripremanje jela za one koje volimo i s onima koje volimo, no to bi upravo trebala biti bit. Ako koji kolač i ne ispadne kako treba ili je purica presuha, pa što sad? Ništa ljepše nisam doživjela nego pekući rođendansku tortu sa sinom koja je doživjela „pljaf” izgledom, a ne okusom. Toliko je bilo zabavno da poklon nije niti tražio.

Smanjite udio šećera u kolačima, barem za 10 % od svakog recepta. Vjerujte, od svega toga nećete niti primijetiti da je nešto „manje slatko”. Uostalom, dosta kolača sadrži i marmelade, a one su već slatke same po sebi, pa vjerujte, ni na čemu ne gubite.

Blagdanski stol

Osim vedrim duhom i lijepim dekoracijama, obogatite svoj stol s mnoštvom salata, ne samo francuske. Sada imate na raspolaganju niz vrsta zelenih salati, radič i rikolu šteta da ne kombinirate nekoliko njih i uživate. Možete se poigrati i s dresinzima, ali bez dodatka majoneze koja je iznimno kalorična. Najjednostavniji uključuju ulje, ocat i sol, a primjerice dodate li umjesto vinskog ili slatkastijeg balzamičnog octa malo limunovog soka, izbjeći ćete konzervanse i sačuvati salatu zelenom i svježom i nekoliko sati u hladnjaku. To je izvrstan trik za one koji imaju jako puno gostiju koje trebaju poslužiti.

Na posni dan – postite

Dakle, držite li se nekih tradicionalnih i kršćanskih običaja pa postite za Veliki petak, Badnjak, i sl., znajte da to nipošto ne znači neumjereno uživanje u fritulama npr. Povežite tradiciju, blagdanski duh i svoje tijelo na zdrav i uravnotežen način.

Bez obzira na to kakve brige trenutno imali, iskoristite ovo vrijeme da se približite onom najtoplijem osjećaju koje blagdani nose sa sobom. I ne zaboravite, Božić nije samo vrijeme za bogatu trpezu, već druženje i pomaganje. Sjetite se i onih koji nemaju i darujte i njih,t će vama i njima biti najbolji poklon za Božić.

G. Dujmović

Facebooktwittergoogle_plusredditpinteresttumblrmail