Dodaci prehrani koji vam uistinu pomažu da ostvarite najbolje rezultate

Svjesni smo činjenice da danas u blještavilu konzumerizma reklama je najčešće ta koja prodaje proizvod, a ne stvarna kvaliteta. Kao posljedicu svega toga danas na tržištu imamo velik broj proizvoda za koje se na neprimjereno nametljiv način tvrdi da su revolucionarni i da svakako pomažu u tome da budete još uspješniji, a rezultati sve bolji i bolji. Nažalost, uz to imamo i nisku reklama koje promoviraju kojekakve čudotvorne tablete i napitke sa sastojcima pomoću kojih bi trebali poboljšati natjecateljski rezultat. Da se razumijemo, pisanje o ovoj temi potaknuto je nedavnim vijestima iz medija u kojima svaki dan na stup srama pribijaju jednu od najpoznatijih tenisačica svijeta zbog „loših” rezultata na doping testu. Nećemo ulaziti u njenu krivicu niti kome suditi, ali jasno je kako zbog iznimno velikog pritiska javnosti, a i visoko sofisticiranih načina mjerenja određenih supstanci te strogih pravila čelnih športskih organizacija, da je gotovo pa nemoguća misija postala „ostati čist”, čak i na uštrb rizika od uništenja cijele karijere i svog truda i odricanja koji nepobitno stoji iza toga! Sjetite se samo nekada slavne atletičarke Maion Jones kojoj su nakon što je bila pozitivna na doping test oduzeli sve olimpijske medalje, pa onda i slavnog Lancea Armstronga koji je prošao na isti način, zapravo, kad još malo razmislim, lista je zaista poduža… U moru svega toga, pozitivnih i negativnih, dopuštenih i nedopuštenih, štetnih i neštetnih sredstava donosimo vam listu onih koji STVARNO djeluju u smislu da pomažu ostvariti bolje rezultate, ali ALI u svemu tome ipak postoji.
Do danas se, međutim, potvrdilo da na bolji sportski rezultat djeluje tek nekoliko ergogenih sredstava (pišemo o dopuštenim), pravilna prehrana, zasićenje mišića s ugljikohidratima, dobro pripremljen organizam (pod tim mislim i psihički i fizički), upornost i odlučnost te svakako adekvatna oprema.
Stoga navodim kratki pregled sredstava koji vam pomažu ostvariti rezultat, a koji se nalaze u hrani i dodatcima prehrani.
ANTIOKSIDANSI

Tvrdnja: sprječavaju oštećenje tkiva kao rezultat djelovanja slobodnih radikala koji nastaju tijekom vježbanja.

Činjenica: mogu štititi od oštećenja tkiva za vrijeme dugotrajne tjelesne aktivnosti, ali ne poboljšavaju rezultate za vrijeme same vježbe. Iako su u principu količine antioksidanasa u hrani male, one ipak zaustavljaju proizvodnju i kolanje štetnih tvari.

kava

KOFEIN

Tvrdnja: povećava izdržljivost

Činjenica: Konzumiranje 3 – 6 mg kofeina po kilogramu tjelesne mase jedan sat prije treninga ili natjecanja povećava izdržljivost tijekom napora bez povećanja razine kofeina u urinu iznad granice dopuštene od strane Međunarodnog olimpijskog odbora. Popratne pojave prevelikog unošenja kofeina u organizam manifestiraju se kao mučnina, podrhtavanje mišića, lupanje srca i glavobolja. Dakle, prevelik unos kofeina zaista nije dobar, osobito ako još imate i osjetljiv organizam.

kreatin
KREATIN

Tvrdnja: povišenje kreatina u mišićima povećava snagu i mišićnu masu

Činjenica: Kreatin je organska supstanca koju sve muške jedinke koje zalaze u teretanu štuju i obožavaju jer pomaže u dobivanju mišićne mase. Provedena istraživanja na tu temu pokazala su da konzumiranje 20 g kreatina na dan (od po 5 g četiri puta dnevno) kroz period od pet dana, što se izdržljivosti tiče, može poboljšati učinak kod kratkotrajnih nastupa koji traju naviše 30 sekundi. Nakon ove početne doze dovoljno ju je održavati s po 5 g kreatina dnevno kako bi koncentracija u mišićima i dalje bila visoka. Međutim, valja naglasiti kako nisu sva provedena istraživanja pokazala kako kreatin utječe na brzinu i izdržljivost, stoga ne možemo tvrditi da zasigurno pomaže kod poboljšavanja svih nastupa koji zahtijevaju izrazitu snagu.

soda_bikarbona

SODA BIKARBONA

Tvrdnja: sprječava nakupljanje mliječne kiselina u krvi i povećava učinak tijekom anaerobne tjelesne aktivnosti

Činjenica: Nekoliko znanstvenih istraživanja na tu temu provedeno je među atletičarima koji su ostvarili bolji sportski rezultat uz dodatak suplemenata koji su sadržavali sodu bikarbonu. Unos od 0,3 g sode bikarbone po svakom kilogramu tjelesne mase s dodatkom vode kroz period od dva do tri sata može poboljšati sportski rezultat na kratke staze za nekoliko sekundi, a kako znamo da u atletici i stotinke znaju biti odlučujuće, učinak je zaista zadivljujući. Međutim, također treba napomenuti da i s ovom tvari treba biti krajnje oprezan s obzirom na to da je polovina ispitanika u razdoblju od 30 minuta po uzimanju sode bikarbone imala problema s dijarejom.

L. Rađa

Facebooktwittergoogle_plusredditpinteresttumblrmail