Doznajte sve tajne tofua!

Tofu je definitivno jedna od zvijezda prirodne prehrane. No, iako je tofu zapravo tradicionalna orijentalna namirnica, u Hrvatskoj je prepoznata tek prije nekoliko godina i od tada je pravi hit, pogotovo među vegetarijancima koji ga koriste kao zamjenu za sir. Svakako se zbog svojih iznimnih nutritivnih svojstava vrlo brzo nametnuo na tržištu zdrave hrane.
Tofu je zapravo sir od soje koji se proizvodi od sojinog mlijeka pomoću koagulanata kao što je limunska kiselina, nigari ili kalcijev sulfat. Nigari je drugi naziv za magnezijev klorid, tj. kondenziranu tekućinu koja zaostaje nakon što se iz morske vode ekstrahira sol (natrijev klorid). Svoj naziv „sir od soje” dobio je zbog toga što je postupak proizvodnje sličan proizvodnji sira, iako se u ovom slučaju koristi mlijeko biljnog, a ne životinjskog porijekla. U trgovinama zdrave hrane, ali i u većim supermarketima koji imaju izdvojene dijelove trgovine s takvom hranom može ga se pronaći u različitim oblicima poput svježeg tofua, tofu namaza, tofu salame, tofuneze (meni osobno najdraže), ili pak začinjenog tofua. Sve ove varijante omiljene su namirnice vegetarijanaca, vegana, makrobiotičara i svih osoba koje streme zdravoj prehrani i zdravom načinu života.

Podrijetlo nastanka

Legenda kaže kako je tofu nastao zapravo sasvim slučajno i to u drevnoj Kini. Tamo je jedan poznati državnik i filozof imenom Liu An sasvim slučajno proizveo tofu prilikom nekog eksperimentiranja. Naime, u sojino mlijeko slučajno je stavio nigari, odnosno magnezijev klorid, i iznenadio se rezultatom: bjelančevine iz mlijeka su pod utjecajem koagulansa koagulirale, a ostalo je povijest. Tofu u Aziji ima zavidan status, vrlo je cijenjen kao vrijedan izvor bjelančevina. No, premda je u Kini poznat i cijenjen stoljećima, u Europu i Ameriku stigao je tek u 19. stoljeću, a danas se diljem svijeta svakodnevno proizvode milijuni tona tofua.

tofu_i_vilica

Nutritivna vrijednost

Što se tiče nutritivne vrijednosti tofua, iznimno je bogat bjelančevinama, sadrži čak osam esencijalnih aminokiselina, ima malo masnih kiselina, od čega je većina nezasićena, ne sadrži sol, a i kalorijski je siromašan. Dobar je izvor vitamina B skupine, kalcija i željeza. Proteini tofua su vrlo lako probavljivi, a iskoristivost nutrijenata iz ove namirnice je vrlo visoka.
Tofu, odnosno soja općenito, pokazalo se, ima višestruko blagotvorno djelovanje na ljudski organizam. Osim toga, istraživanja su pokazala da fitokemikalije iz soje – izoflavoni, smanjuju razinu lošeg kolesterola i krvni tlak, sprječavaju suženje krvnih žila te ih jačaju i tako smanjuju rizik od nastajanja kardiovaskularnih bolesti. Također, znanstvenici ističu kako konzumiranje tofua može ublažiti probleme sa zglobovima. Jedno zanimljivo istraživanje napravili su japanski znanstvenici Oni su analizirali prehranu i snagu 500 žena koje su prošle menopauzu i otkrili da su one žene koje su konzumirale više soje imale gušće i snažnije kosti! Te su žene također imale mnogo manje problema sa zglobovima i leđima. Nadalje, konzumacija soje povezuje se i s blažim simptomima PMS-a i poboljšanjem zdravlja grudi, endometrija i prostate.
Ako se tofu smatrali čudnom i po vašim standardima nejestivom namirnicom, nadam se da ste čitajući ovaj tekst, takve predrasude sada otklonili. Svakako je namirnica koju u najmanju ruku vrijedi isprobati, a mi smo uvjereni da će vam se zasigurno svidjeti.

L. Rađa

Facebooktwittergoogle_plusredditpinteresttumblrmail