Zdravlje iz lana

Lan je prvak među ljekovitim biljkama po mnogim pitanjima. On je najbogatiji biljni izvor omega-3 masnih kiselina. Laneno ulje sadrži čak i do 20 puta više omega-3 od morske ribe. Lan, biljka koja se uzgaja već više od 7000 godina, se isprva upotrebljavao za dobivanje vlakana za tkanje, ali već stoljećima je na glasu i zbog medicinski korisnih učinaka. Iz njenih plavih cvjetova dobivamo sjemenke čijim prešanjem nastaje laneno ulje.

shutterstock_164078807

Sjemenke lana izvor su esencijalnih masnih kiselina, a to su kiseline koje naš organizam ne može sam stvoriti, nego ih moramo unijeti hranom u naš organizam i od iznimne su važnosti za zdravlje. Od omega-3 masnih kiselina u sjemenkama lana tu se nalazi alfa-linolenska kiselina, ključna za zdravlje srca, dok je od omega -6 masnih kiselina najzastupljenija linolenska kiselina, također važna za zdravlje srca i žila. Ulje lana doprinosi snižavanju kolesterola, pomaže kod bolesti mozga i živaca u kroničnih bolesnika. Zdrobljene sjemenke potpomažu probavu budući da sadrže visok postotak vlakana i ulja, što relaksira i potiče rad i pražnjenje crijeva. Svakako kupite sjemenke lana, potom ga smrvite u mlincu za kavu i dodajte ga ujutro žitaricama za doručak, jogurtu, svježem siru, palačinkama, omletima, složencima. Laneno ulje ne zahtijeva posebnu obradu, već ga samo treba politi po salati, ali tako ćete biti uskraćeni za vlakna koja se nalaze u sjemenu.

Recepti:

shutterstock_265826777

Čaj od lana
Čaj od lana se koristi za čišćenje organizma, ali i kao sredstvo kod upala u ustima.
Priprema:
Dvije velike žlice lana prelijte s 300 ml mlake vode, promiješajte, poklopite i ostavite da odstoji 45 minuta do sat vremena. Nakon toga odlijte tekućinu jer će sjemenke pasti na dno i popijte ujutro natašte. Čaj od lana nema neki poseban okus, pa ako ga djeca ne žele piti, zasladite ga medom kako bi ih pridobili da ga konzumiraju.

 

Piletina s lanom
Sastojci:
– 6 pilećih fileta
– 4 jaja
– 2 žličice sjemenki lana
– 2 žličice sezama
– 5 velikih žlica brašna
– mladi krumpir (količina po želji)
– sol
– papar
Priprema:
Pileće filete posolite i popaprite, a jaja zamutite. Na tanjuru pomiješajte brašno, sezamove i lanene sjemenke. Prvo uvaljajte pileće odreske u mješavinu brašna i sjemenki, a zatim u razmućena jaja, pa stavite na prethodno zagrijano ulje i pecite na laganoj temperaturi. Kada se fileti isprže, izvadite ih na upijajući papir. Za prilog skuhajte mladi krumpir, a nakon kuhanja ga možete malo popržiti u tavi u kojoj su se pržili fileti.

 

Crni kruh sa sjemenkama lana, sezama i suncokreta

Sastojci:           shutterstock_130940291
– 300 g pšeničnog brašna
– 1/4 kocke svježeg kvasca
– 5 velikih žlica pšeničnih mekinja
– 1 velika žlica sjemenki lana
– 1,5 velika žlica sjemenki suncokreta
– ½ žličice šećera
– 1 ravna žličica soli
Priprema:
U veću zdjelu stavite brašno. U pola šalice mlake vode dodajte kvasac i šećer i miješajte dok se kvasac ne rastopi, zatim dodajte dvije žličice brašna u šalicu i opet promiješajte. Sačekajte dok kvasac nadođe. Za to vrijeme u zdjelu s brašnom dodajte mekinje, lan, sezam, suncokretove sjemenke i sol i sve dobro izmiješajte. Kada je kvasac spreman, postepeno ga dodajte u brašno i miješajte. Kada potrošite kvasac, dodajte još malo mlake vode ako je potrebno, ali postupno da tijesto ne bi bilo previše mekano i ljepljivo. Izradite tijesto do kraja. Pokrijte zdjelu krpom i ostavite da tijesto naraste, a potom ga stavite u posudu u kojoj će se peći na papir za pečenje. Ostavite da tijesto još malo odstoji, otprilike desetak minuta. Stavite kruh da se peče 20 – 25 min na 220°C dok ne porumeni.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinteresttumblrmail